Вести Сите вести

Justin Bieber ќе настапи на MTV Europe Music Awards

Поп ѕвездата Justin Bieber ќе настапи на MTV Europe Music Awards во Милано, Италија. Bieber наскоро го очекува издавањето на новиот студиски албум “Purpose”. Тој претходно настапи на наградите во 2011 во Белфаст. Годинава е номиниран во шест категории.

Повеќе

Pia Mia – Touch

Pia Mia е американска музичарка, компзиторка и модел. На светската јавност и стана позната преку видеата во кои пее постирани на YouTube. Подоцна почна да се појавува и во рекламни кампањи и да учествува во видео спотови.

Повеќе

Missy Elliott со награда од Билборд

Missy Elliott ќе ја добие првата воопшто Иноваторска награда на претстојнaтa церемонија Жени во музиката организирана од страна на Билборд. Наградата ќе им се доделува на изведувачи чиј музички опус поставил нови стандарди во поп музиката.

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Pierce Brosnan во акција со Jackie Chan

Pierce Brosnan ќе се здружи со акционата легенда Jackie Chan во претстојниот филм на режисерот Martin Campbell. Насловот на акциониот трилер не е соопштен, но како што е известено Chan ќе игра сопственик на ресторан во лондонската Кинеска четврт кој ќе се сврти кон криминал откако неговата ќерка ќе биде убиена од група ирски терористи.

Повеќе

Настани Сите настани

25.10.2015 20:00 - 25.10.2015 23:00

MTV Europe Music Awards 2015

Крајот на шоуто беше резервиран за Pharrell Williams и моќната изведба на неговата нумера “Freedom”. Фановите кои беа на плоштадот Дуомо држеа огромно платно со димензии 23x16 м, со натписот “слобода“. Платното ги содржеше сите национални знамиња на светот, како симбол на раѓањето на утописка држава без граници, со што наедно започна и MTV Freedom кампањата насочена кон подигање на јавната свест
Повеќе
18.09.2015 20:00 - 27.09.2015 23:00

“Браќа Манаки“ - Интернационалниот фестивал на филмската камера

Интернационалниот фестивал на филмската камера “Браќа Манаки“ е првиот и најстар светски филмски фестивал посветен на креативноста на светските кинематографери. 36-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ започнa на 18 септември во Битола со светската премиера на филмот „Лазар“, во режија на Светозар Ристовски.
Повеќе
Музички времеплов
  • 2003 - Откако му е констатирана неправилна работа на срцето, Meat Loaf подложен е на операција.
  • 1976 - The Band го имаат полседниот настап во живо.
  • 1960 - Родена е Amy Grant. USА No.1 'Baby Baby'
  • 1940 - Роден е соул пејачот Percy Sledge. 'When A Man Loves A Woman'
  • 1989 - UK No.1 New Kids On The Block 'You Got It (The Right Stuff)'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје