Вести Сите вести

Aнтена 5 на Eurosonic

Од 13 до 16 јануари во Гронинген, Холандија, ќе се одржи јубилејното 30. издание на Eurosonic Eurosonic Noorderslag фестивалот на кој учествува и Антена 5 радио. Eurosonic Noorderslag e значајна платформа за размена и вмрежување на европската музичка сцена, помагајќи им на новите таленти да се пробијат на интернационалната сцена. Оттука стартуваа кариерите на голем број изведувачи како Bastille, Hoyier, Milky Chance, Royal Blood.

Повеќе

DAVID GUETTA FEAT. JOHN LEGEND – Listen

Новата соработка на David Guetta овој пат е со John Legend. Песната е Listen и е дел од ре-изданието на последниот албум од Guetta, Listen Again.

Повеќе

Новиот албум на Radiohead ќе биде објавен во јуни

Веста ја објави менаџерот на групата на социјалната мрежа Твитер, потврдувајќи дека во јуни ќе излезе новиот албум. Тој изјави дека музиката на албумот е ‘‘нешто што досега не сме слушнале.‘‘

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Carey Mulligan во Mudbound

Carey Mulligan ќе игра во филмската адаптација на новелата “Mudbound” од Hillary Jordan издадена во 2008. Според извештаите, во филмот ќе играат уште Garrett Hedlund, Jason Mitchell и Jason Clarke.

Повеќе

Настани Сите настани

13.01.2016 10:00 - 16.01.2016 20:00

Јубилејно издание на Eurosonic во Холандија

Јубилејното 30-то издание на Eurosonic Noorderslag фестивалот се одржа во Гронинген, Холандија, од 13 до 16 јануари. Европската музичка платформа остана верна на својата идеја за стимулирање на циркулацијата на европската музика, преставувајќи 345 европски надежни изведувачи од кои 34 беа од 14 држави во рамките на регионот на Југоисточна Европа, меѓу кои и Македонија.
Повеќе
07.12.2015 21:00 - 08.12.2015 01:00

Таксират 2015

На 7 декември во Метрополис Арената во Скопје официјално беше затворено 17. издание на ТАКСИРАТ.Завршната прослава на фестивалот ја отвори групата Sabaton, по која следуваа и настапите на Laibach, La Pegatina, 2Cellos, С.А.Ф. & Тони Китановски Little Big Band и Modestep.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1970 - George Harrison објавуавa дека можно е реоформување на Beatles-и и ги објавува плановите за првиот соло албум
  • 1993 - Barry White како анимиран лик гостува во цртаната серија "Симпсонови".
  • 1972 - USA No1 “The First Time Ever I Saw Your Face'' Roberta Flack.
  • 1975 - издаден е албумот кој ќе го смени правецот во кариерата на Bee Gees, "Main Course". Албумот ги содржи хитовите "Jive Talkin'" и "Nights on Broadway".
  • 1999 - по обновувањето на бракот со Pamela Anderson, Tommy Lee ги напушта Motley Crue за да му се посвети на семејството и на новиот бенд.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје